Porady dla osób organizujących pogrzeb
Organizacja pogrzebu to trudne zadanie, które wymaga zarówno emocjonalnej siły, jak i praktycznej wiedzy. Dom Pogrzebowy OLIMP ze Szczecina jest tu, aby pomóc Ci w tym procesie. Przede wszystkim, pamiętaj, że nie jesteś sam. Możemy Ci pomóc w załatwieniu wszystkich formalności związanych z pogrzebem, takich jak rezerwacja terminu kremacji czy pogrzebu, wykupienie miejsca na cmentarzu, a także organizacja transportu dla uczestników ceremonii. Oferujemy również usługi takie jak przechowywanie zwłok, kosmetyka pośmiertna i balsamacja zwłok. Pamiętaj, że jesteśmy dostępni dla Ciebie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, gotowi do pomocy w każdej sytuacji.
Rodzinom pogrążonym w smutku składamy wyrazy szczerego współczucia.
Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu wystarczy zadzwonić do naszej firmy wówczas odbierzemy osobę zmarłą i przewieziemy do chłodni, gdzie zostanie przygotowana do ceremonii pogrzebowej.
Jeżeli zgon nastąpił w miejscu gdzie nie ma stałej opieki lekarskiej (np. dom), należy wówczas wezwać lekarza, by stwierdził zgon i wypisał tzw. kartę zgonu (karta zgonu jest potrzebna póżniej do wystawienia aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wystarczy także zadzwonić do naszej firmy a wówczas niezwłocznie zawiadomimy uprawnionego do wystawienia karty zgonu lekarza, by przybył pod wskazany adres, stwierdził zgon i wystawił kartę zgonu.
Osoby zmarłe w wyniku wypadku lub też w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, ze przyczyną zgonu mogło być przestępstwo, na pochowanie zwłok oprócz karty zgonu wymagane jest zezwolenie prokuratora, zwłoki osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych przewozi się na wniosek właściwego organu (najczęściej prokuratora) do zakładu medycyny sadowej celem ustalenia przyczyny zgonu. W tym przypadku tak samo jak w innych, wybór firmy pogrzebowej należy tylko i wyłącznie do Państwa.
Pochówek dzieci martwo urodzonych Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku (DZ.U. Nr 153, poz. 1782) w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, za zwłoki uważa się ciało dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży.
Tym samym prawo określa, że ciała dzieci przedwcześnie urodzonych, także w wyniku poronienia, powinny być traktowane z szcunkiem należnym zmarłemu człowiekowi.
Rodzice mają prawo do decyzji, co będzie się działo z ich dzieckiem, bez względu na to czy urodziło się martwe czy też w skutek poronienia. Mogą pozostawić je w szpitalu lub zadecydować o odbiorze dziecka i organizacji pochówku. Szpital w sytuacji pozosatwenia takich szczątków przez rodzinę, zobowiązany jest przekazać szczątki odpowiedniej instytucji (najczęściej jest to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) w celu pochowania.
Kolejną trudnością wynikającą z niewiedzy, jest problem wystawienia Aktów Zgonu (niezbędnych do uzyskania zasiłku pogrzebowego). Zgodnie z przepisami rodzice mają prawo do rejestracji dziecka w USC. Szpital w takiej sytuacji zobowiązany jest do wystawienia tzw. pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka (niezbędnej do celów pochowania). W USC otrzymuje się wówczas skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe. Aktu zgonu nie sporządza się, ponieważ akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie aktem zgonu.
W przypadku odmowy wystawienia w/w dokumentów przez szpital, argumentowanej obiektywnymi trudnościami z ustaleniem płci dziecka, rodzicom przysługuje prawo jej wskazania. Jest to tzw. "uprawdopodobnienie płci" opierające się np. na odczuciach matki.
Jeżeli zdecydujecie się Państwo na korzystanie z usług naszej firmy, wystarczy poinformować nas telefonicznie tel. (91) 48 48 008, wówczas zajmiemy się wszystkimi formalnościami.
Skąd wziąć środki na zorganizowanie pogrzebu? środki pieniężne na zorganizowanie pogrzebu zapewnia Skarb Państwa w formie tzw. zasiłku pogrzebowego.
DOKUMENTY POTRZEBNE DO ZORGANIZOWANIA POGRZEBU:
Dokumenty potrzebne do załatwienia aktu zgonu (w urzędzie stanu cywilnego)
- karta zgonu wystawiona przez lekarza
- dowód osobisty osoby zmarłej
- dowód osobisty współmałżonka (jeżeli współmałżonek istnieje)
Dokumenty potrzebne do załatwienia zasiłku pogrzebowego Z.U.S./K.R.U.S. /WBE/MSWiA
- akt zgonu
- odcinek renty lub emerytury, w przypadku osoby pracującej zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu
- faktura wystawiona przez firmę pogrzebową
Kończąc, chcielibyśmy podkreślić, jeżeli zdecydujecie się Państwo na samodzielne zorganizowanie pogrzebu, zapraszamy Państwa do Domu Pogrzebowego "Olimp".
Właściciel Adela Grzywacz